Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Operační systémy

Jak vybrat operační systém?

Operační systém je dnes základním vybavením každého počítače. Stará se o správnou komunikaci mezi jednotlivými komponenty a vytváří grafické prostředí, ve kterém lze počítač jednoduše ovládat a zároveň spouštět další software.

 

 

Rozdíl mezi 32bitovou a 64bitovou verzí systému Windows

 

Rozdíl bitových systému se vztahuje k procesoru na základní desce, starší procesory obsahují pouze architekturu 32 bitů a na takové počítače nelze nainstalovat 64 bitový operační systém. V případě že vlastníte počítač novější, určitě zvažte možnost 64bit operačního systému, rozhodujícím klíčovým faktorem může být i velikost RAM, protože 32bit operační systém zvládne adresovat pouze 3.33 GB paměti RAM oproti 64 bitové, kde verze Home Premium zvládne maximálně 16 GB a vyšší verze Professional až 192 GB. Vše samozřejmě záleží i na vašem procesoru čili CPU, pokud si nejste jistí jaký systém si koupit, podívejte se, jak velkou máte paměť RAM.

 

 

Co se aplikací týče, setkáte se s pár programy určené pouze pro 64 bit operační systém, takovéto programy nelze spustit na 32 bitovém systému, téměř vždy ale tyto programy mívají i 32 bitovou kompilaci, autoři tak myslí na oba vlastníky počítačů. Programy určené pro 32 bitový systém pak bez problému spustíte na 64 bitovém systému. Tvrdí se, že 64 bitové aplikace běží na 64 bitových systémech rychleji, na klasických programech to ale nepoznáte a rychlost se bude zdát téměř stejná.

 

 

Jak je to s OEM, Retail BOX a použitou licencí

 

OEM

Pokud skládáte nebo kupujete nový počítač, je možné zakoupit s novým hardware i OEM licenci Windows, takováto licence je vázána na hardware počítače (základní deska a CPU) a dle licenčních podmínek Microsoft ji nelze přenést na jiný počítač. Pokud tak počítač budete “vyhazovat” musíte se s licencí také rozloučit, v rámci Evropské unie zde máme ještě jinou možnost, o tom ale níže.

 

RETAIL

Licence Retail, mnohdy uváděná jako BOX, krabicová licence nebo plná verze, je licence dražší, nicméně takovouto licenci pak můžete přenést na jiný počítač či notebook, když vás stávající PC omrzí, nebo prodat dál někomu jinému, není totiž s vašim počítačem nijak svázána.

 

POUŽITÁ LICENCE

Poslední dobou se po celé Evropské unii rozšířil obchod s použitými licencemi, obvykle se jedná o licence OEM, které jak výše uvádíme jsou svázané s hardwarem počítače, nicméně Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) rozhodl ve svém rozsudku, že obchodování s použitými licencemi na půdě Evropské unie je legální, detailněji se jedná o směrnici 2009/24/ES ze dne 23. dubna 2009 o právní ochraně počítačových programů.

 

Pro uživatele to tak znamená, že zakoupené licence mohou prodat dál, podobně jako kdyby si např. zakoupili televizi, a tu po nějaké době užívání prodali někomu jinému. Ačkoli je to v rozporu se smluvními podmínkami Microsoft, v rámci EU je takovéto jednání legální. Zde na heureka.cz tyto licence objevíte ve fulltextu jako „bazarové licence OEM Windows 7“. Výhodou je nižší pořizovací cena, nicméně zde také platí pravidlo, je-li cena moc nízko, je to podezřelé a může se jednat o padělek, proto se doporučuje kupovat v zavedených eshopech již s dlouholetou historií. 

 

 

Microsoft Windows 7 Starter a Home Basic

 

Operační systém Windows 7 není potřeba nijak dlouze představovat, pro mnoho uživatelů je to nástupce Widows XP, i když se mezi ně řadí ještě Windows Vista.

 

Windows 7 Starter objevíte např. v Netboocích nebo tabletech protože se jedná o nejméně náročný systém na výkon počítače, je vydán pouze ve 32 bitové verzi a neumožňuje Windows Aero témata, dokonce nelze měnit ani pozadí plochy či vizuální styly. Dodává se předinstalovaný, a tak jej na internetu zakoupíte velmi těžce.

 

Verze Windows 7 Home Basic je dostupná pouze ve 141 zemích, a ano Česká republika mezi ně nepatří, primárně je určena pro rozvojové země, je také velice osekaná jako verze Starter, obsahuje navíc oproti Starter, možnost sdílení internetu, živý náhled okna, standardní rozhraní Windows, rychlé přepínání uživatelů, SyncCenter, Windows Mobility Center a to je vše. Ani verze Home Basic není v 64 bitové verzi.

 

 

Microsoft Windows 7 Home Premium

 

Verze Home Premium je licence obsahující všechny důležité funkce jak pro domácí použití, tak i pro jednoduchou kancelář. Ačkoli je v názvu uvedeno Home, tedy domácí, můžete ji použít i pro podnikání. Nehodí se pouze do větší firemní sítě, protože neumožňuje připojit se do domény (Windows Server), nepodporuje XP Mode, což je virtuální počítač s Windows XP pro aplikace, které na Windows 7 neběží (např. účetnictví v DOSu), dá se to ale vyřešit šalamounsky i jinak. Nelze v této verzi změnit jazykové prostředí a nepodporuje tisk Location-aware. Pozor si musí dát i uživatelé s větší pamětí RAM než 16GB, protože Home Premium je na tuto kapacitu omezeno.

 

 

Microsoft Windows 7 Professional

 

Asi nejpoužívanější varianta operačního systému, většina prodejců Vám ji bude doporučovat a budou mít pravdu, je vhodná jak pro firemní sféru tak i pro domácí použití. Obsahuje Windows XP Mode, který umožňuje virtualizaci Windows XP, a tím snadnější přechod mezi těmito dvěma systémy, dále obsahuje možnost připojení se přes vzdálenou plochu a pokročilé zálohování a obnovu systému, zálohovat lze i na zařízení v síti. Obsahuje možnost funkce EFS (Encrypted File System - Šifrování systému souborů).

 

 

Microsoft Windows 7 Enterprise

 

Obsahuje navíc oproti verzi Professional také nástroj Bitlocker pro šifrování celé diskové jednotky využívající šifrovací algoritmus AES s 128bitovým klíčem. Podporuje licencování Microsoft Volume Licensing (hromadné licencování) určené pro firmy, je možné měnit jazykové prostředí, umí bootovat z virtuálních disků a dokonce je zde i určitá podpora pro linuxové aplikace. Svými funkcemi je spíše pro větší firemní použití.

 

 

Microsoft Windows 7 Ultimate

 

Obsahuje všechny funkce co varianta Enterprise, s tím rozdílem že není licencovaná jako Volume Licensing, ale jako krabicová verze, či ji získáte jako předinstalovaný systém na novém PC.

 

 

Microsoft Windows 8/8.1

 

Je verze primárně určena pro domácnosti, jedná se o obdobu Windows 7 Home Premium. Oproti Windows 7 v této verzi přibylo známé “Metro” a ve verzi 8 neobsahuje Start menu, lze však zdarma aktualizovat na verzi 8.1, kde již tlačítko Start menu je obsaženo, nicméně uživatele přepíná na celoobrazovkové “Metro”, které není příliš oblíbené. Neobsahuje multimediální aplikaci Windows Media Center, nelze se k PC připojit přes vzdálenou plochu, nejde připojit do síťové domény a neobsahuje šifrovací nástroj BitLocker.

 

 

Microsoft Windows 8/8.1 Pro

 

Tato varianta je určena primárně pro firmy, jedná se o obdobu Windows 7 Professional a Ultimate. Do této varianty je možné doinstalovat Media Center, který není součástí systému, ale ze stránek Microsoft je možné stáhnout. Soubory na disku je možné šifrovat a nově přibyla funkce virtualizace Hyper-V, u 64bit varianty je možné virtualizační stroj plně založit a u verze 32bit pouze připojit jako klient k jinému virtuálu. Obsahuje také Vzdálenou plochu, je možne se připojit do domény a disponuje také funkcí BitLocker pro šifrování souborů.

 

 

Microsoft Windows 10 Home

 

Je důležité vědět, že na Windows 10 je možné přejít zdarma z předchozích operačních systémů Windows 7 a Windows 8 a to do 29.7.2016, poté má být tento systém opět placený. Vlastníte-li Windows 7 Home Premium nebo Windows 8/8.1 Home, v rámci upgrade obdržíte tuto edici. Obsahuje všechny základní programy pro domácí použití jako ve Windows 8 Home kromě Windows Media Center, ten už na Windows 10 nenainstalujete do žádné verze. Nelze se na PC připojit přes vzdálenou plochu, do domény, a také neobsahuje šifrovací nástroj BitLocker.

 

 

Microsoft Windows 10 Pro

 

Je důležité vědět, že na Windows 10 je možné přejít zdarma z předchozích operačních systémů Windows 7 a Windows 8 a to do 29.7.2016, poté má být tento systém opět placený. Vlastníte-li Windows 7 Professional, Ultimate nebo Windows 8/8.1 Pro, v rámci upgrade obdržíte tuto edici. Oproti verzi Home obsahuje navíc nástroj Assigned Access, což je znemožnění spuštění více aplikací, toho lze využít pak např. pro funkci veřejného terminálu nebo na firmě omezit zaměstnance pouze na dané aplikace. BitLocker a EFS šifrování souborů na disku, je možné se připojit do domény, Hyper-V virtualizace na 32bit s omezením pouze na připojení virtualizace, na 64bit s možností vytvářet, Active Azure Directory pro cloudové ukládání souborů, vzdálená plocha, Windows Store –pro firmy umožňující využití firemní politiky nákupu software, prohlížeč Edge a další drobnosti. Pro náš stát bohužel hlasová asistentka Cortana není dostupná.

 

 

Operační systém Linux

 

Alternativou, která je pro uživatele zdarma je operační systém Linux, vydává se v několika distribucích, mezi ty nejznámější patří Ubuntu, Fedora, Mandriva, Suse, Gentoo a Debian. Nevýhodou tohoto systému je že aplikace vytvořené pro systém Windows v takovémto systému obvykle nespustíte, existuje ale takzvaný emulátor Wine, který umožní spustit i Windows program v Linuxu, nicméně toto nese určitá omezení a né vždy se aplikace povede spustit.

 

Naopak výhodou systému Linux je nízká zranitelnost systému, spousta aplikací, které jsou zdarma včetně kancelářského balíku Office, rychlost systému díky nízké hardwarové náročnosti, neodesílají se žádné osobní informace a to ani anonymně, je dostupný také v České lokalizaci, většina dokumentace je k dohledání na internetu a díky těmto vlastnostem a stabilitě se často používá i na serverech.

 

 

 

Radek Szurman

http://shop.instaluj.cz

 

Porovnat operační systémy